Międzynarodowy Festiwal Pogranicza Polsko-Słowackiego – Wiosna na pograniczu

Plakat wydarzeniaPlakat wydarzenia


Szanowni Państwo,
w dniach 27-28 maja 2017r. na terenie grodu „Stara Baśń” w Grybowie odbędzie się wydarzenie pod tytułem „Międzynarodowy Festiwal Pogranicza Polsko-Słowackiego – Wiosna na pograniczu”.
Wydarzenie kulturalne organizowane w ramach projektu pt. „Uchronić od zapomnienia – prezentacja kultur pogranicza polsko-słowackiego”.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo Program Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Ramowy program wydarzenia:
27 maja 2017 (sobota)
„STARA BAŚŃ” w Grybowie

16:00 – Uroczyste rozpoczęcie imprezy, powitanie gości, artystów i wystawców
16:15 – Prezentacja dorobku rękodzieła artystycznego wystawców z terenów pogranicza polsko-słowackiego; degustacja potraw regionalnych; rozpoczecie plenerowych warsztatów malarskich artystów plastyków z terenu pogranicza.
17:00 – Warsztaty artystyczne dla dzieci
19:30 – Pokazy atysyczne – teatr ognia.

28 maja 2017 (niedziela)
„STARA BAŚŃ” w Grybowie

15:00 – Powitanie gości, artystów, wystawców, grup rekonstrukcyjnych
15:00 – Pierwsza część koncertu muzyki dawnej
15:15 – Rozpoczęcie pokazów rzemiosła średniowiecznego
15:30 – Pokazy dawnych sztuk walki
16:45 – Pokazy tańców dawnych połączone z warsztatami dla publiczności.
17:15 – Druga część koncertu muzyki dawnej
18:00 – Inscenizacja obrony grodu „Stara Baśń” przed wojskami mongolskimi w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych z Polski i Słowacji

W trakcie programu degustacja potraw regionalnych oraz prezentacja dorobku rękodzieła artystycznego wystawców z terenów pogranicza polsko-słowackiego.

WSTĘP WOLNY!

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie,
Załoga Starej Baśni oraz Burmistrz Miasta Grybów.

Obrona ziem sądeckich przed ordami mongolskimi

Starcie z MongołamiInscenizacja oblężenia mongolskiego z zeszłego roku – fot. nextfoto.pl


Przedstawiamy garść przydatnych informacji organizacyjnych przed tegorocznymi wydarzeniami majowymi w Starej Baśni:

Data wydarzenia – niedziela 29.05.2016

Rozpoczęcie ok. godz. 14:00
14:00 – Obrona Grodu Bolka Gniewnego przed mongolskimi ordami
15:30 – Chrystianizacja pogan inscenizowana przez Park Historyczny Choina Horodyszcze
16:30 – Turnieje rycerskie, z udziałem Bractwa Kasztelanii Sandeckiej, Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej, Konfraterni Rycerskiej „Stara Baśń”
19:30 – Pokazy ognia – Park Historyczny Choina Horodyszcze
Główne wydarzenia będą przeplatane wieloma atrakcjami średniowiecznymi typu:
– pokazy rzemiosła
– pokazy mody średniowiecznej
– turnieje łucznicze
– tańce średniowieczne

Ze względu na ograniczone możliwości organizacyjne i powierzchniowe o uczestnictwie będzie decydować kolejność zakupionych biletów, dlatego chętnych prosimy o wcześniejszy zakup. Bilety można nabyć osobiście w Grodzie „Stara Baśń”, w siedzibach poszczególnych bractw rycerskich lub przez internet.

1. „Stara Baśń” Grybów ul. Grottgera 15 w godz. 9:00 – 17:00 (osobiście)

2. Zakup biletu przez internet: (przelew bankowy)
Po uprzednim kontakcie przez nasze konto facebook, maila: kontakt@zamekstarabasn.pl lub telefon: 694-499-484

Każda osoba, która zakupi bilet, otrzyma nr rezerwacji, który upoważni ją do wejścia za mury „Starej Baśni” podczas imprezy 29.05.2016r.
Koszt biletu: 15zł – dzieci do lat 10;  20 zł – pozostali

Wszelkie pytania dotyczące wydarzenia prosimy kierować na maila: kontakt@zamekstarabasn.pl

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na stronie internetowej:
www.zamekstarabasn.pl

Organizatorami wydarzenia są kasztelanie: Sandecka, Biecka oraz Konfraternia Rycerska „Starej Baśni” wraz z wolontariatem.

Impreza objęta jest honorowym patronatem Powiatu Nowosądeckiego, Wójta Gminy Grybów oraz Burmistrza Miasta Grybów.
Sądeckie zaprasza!

nowosadecki


Na zachętę prezentujemy film z turnieju, który był częścią zeszłorocznej imprezy:

Obrona grodu „Stara Baśń”

RycerzeZeszłoroczna obrona grodu – fot. nextfoto.pl


Wici, wici, wici z grodu Bolka Gniewnego „Stara Baśń” w Grybowie!
Jak przed wiekami, czarne chmury zaczynają kłębić się nad grybowską doliną. Zwiadowcy grodu donoszą o wielkiej nawałnicy nadciągającej z mongolskich stepów. Ponoć cała armia Batu-Chana, wnuka Czingis-Chana, ponownie przybywa złupić Europę. Tak jak przed wiekami, jedyna nadzieja w powstrzymaniu wroga spocznie na dzielnych obrońcach grodu „Stara Baśń” wraz z wojskami sprzymierzonymi. Dnia 28-29 maja 2016r. odbędzie się druga ćwiczebna inscenizacja obrony grodu Bolka Gniewnego przed mongolskimi ordami. W obronie grodu udział brać będą wojowie konfraterni „Stara Baśń” wraz z wieloma zaprzyjaźnionymi bractwami rycerskimi. Prezentacje bractw przedstawimy w kolejnych artykułach, a szczegółowy program wydarzenia ukaże się początkiem maja. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, zainteresowanych prosimy o wcześniejszą rezerwację.

Śledźcie wydarzenie na facebooku, gdzie będziemy stopniowo uzupełniać informacje o inscenizacji.

Do zobaczenia na zamku!

Medialne podsumowanie roku 2015

15

Retrospekcje


Niedawne spotkanie opłatkowo-noworoczne o którym informowaliśmy w poprzednim wpisie znalazło swoje odzwierciedlenie w postaci artykułu na portalu Grybów24.pl. Wpis ten zainspirował nas do stworzenia medialnego podsumowania za rok 2015. Czas ten upłynął pod znakiem turniejów rycerskich oraz inscenizacji bitew. Wydarzenia tego typu ściągnęły do Starej Baśni sporą grupę zaangażowanych pasjonatów, a także zwykłych widzów, wśród których takie imprezy cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie umknęły one również uwadze blogerów i lokalnych mediów, spróbujmy więc prześledzić kto i jak mówił o Starej Baśni w 2015 roku.

Na to co dobre warto czekać!


 

[…] intrygujące miejsce, o niepowtarzalnym klimacie. Dla Starej Baśni zrobiliśmy szyld, który czekał na swoje miejsce przez dwa lata. Dopiero teraz mogłam zrobić mu zdjęcia – prezentuje się fantastycznie

Zagórscy

Szyld- Stara BaśńGodło Starej Baśni przekute w szyld – fot. SNEAK PICTURE

Medialny początek roku otworzył blog ’Kowalstwo artystyczne – Zagórscy' gdzie opublikowany został krótki wpis traktujący o kowalskich dziełach sztuki, które zdobią budynek „Starej Kuźni” w Baśni. Są to szyld, okuwane drzwi oraz cała gama lamp (we wspomnianym blogowym wpisie galeria zdjęć autorstwa Magdy). Elementy te sporo musiały wyczekać zanim zawisły w swojej obecnej lokalizacji ale ich piękno i wpasowanie w klimat tego miejsca z nawiązką rekompensują ten czas. Magda wspomina o nas ponownie w lipcu 2015 roku dodając krótki wpis o klatce skazańca, która obecnie jest już jedną z atrakcji zamku. Współpraca Starej Baśni z Magdą i Marcinem Zagórskimi to kawałek pięknej, wspólnej historii i temat na osobny wpis. W murach grodu znajduje się mnóstwo owoców ich nieprzeciętnego talentu i wyobraźni.

Obrona zamku to chwytliwy temat


Pod względem liczby publikacji prawdziwym hitem 2015 roku była pierwsza inscenizacja „Obrona grodu Bolka przed pogańskimi mongolskimi ordami”, która odbyła się 19 kwietnia. Chronologicznie jako pierwszy relację z wydarzenia zamieścił Sądeczanin, wykazując się sporym refleksem i publikacją jeszcze tego samego dnia. Relacja do przeczytania tutaj.

Rycerze

Załoga rycerska grodu – fot. Next s.c.

Po zaciętej walce zamczysko zostało obronione i licznie przybyli goście mogli wziąć udział w wielu atrakcjach. Rycerstwo prezentowało umiejętności bojowe, a do kasztelu przybył sokolnik ze swoimi ptakami łowczymi. Na terenie obiektu można było skosztować chleba wypiekanego w średniowiecznym piecu, zobaczyć proces wędzenia mięsa, spróbować swojskiego smalcu, zwiedzić mury zamkowe i lochy.

Sądeczanin

Równie szybka okazała się Gazeta Krakowska, która na swoich internetowych łamach zamieściła reportaż zdjęciowy i krótki film z imprezy. Ten sam materiał pojawił się na portalu nowysącz.naszemiasto.pl (dostępny tutaj).

 

Podczas rekonstrukcji historycznej w warowni „Stara Baśń” w Grybowie, gdzie według legendy w 1287 r. rozbito ordę Batu-Chana, rycerze znów „obronili” gród przed Tatarami. W niedzielnej bitwie dowódcą twierdzy nad rzeką Białą był jej współczesny twórca i właściciel Krzysztof Broński.
Gazeta Krakowska

Starcie z Mongołami

Starcie rycerstwa z najeźdźcą – fot. Stanisław Śmierciak

 

Wydarzenie sprowokowało również trochę dłuższy artykuł o Starej Baśni w Dobrym Tygodniku Nowosądeckim (pełne wydanie numeru wraz a artykułem dostępne tutaj). Oprócz wspomnienia o inscenizacji obrony zamku (wraz z załączoną galerią zdjęć), tekst przybliża tło powstania Starej Baśni oraz dostępne w niej atrakcje.

11170360_345742722299945_3743876656596049588_n

Uczestnicy inscenizacji – fot. Next s.c.

W niezwykłą podróż w czasie wprowadza każdy detal zamku. Rodzina Brońskich początkowo gromadziła eksponaty samodzielnie. Dziś wspiera ją wciąż rosnące grono entuzjastów i sympatyków ich pomysłu.

Dobry Tygodnik Sądecki

Księżniczka w centrum uwagi


25 lipca odbyło się ’Spotkanie z przeszłością w Starej Baśni w Grybowie', objęte patronatem Województwa Małopolskiego. Wydarzenie było naszpikowane atrakcjami. Obecni goście mogli między innymi podziwiać przejazd konnicy mongolskiej,  pokazy tańca i ognia w wykonaniu zespołu Park Historyczny „Słowiański Gród” – Choina Horodyszcze oraz artystów z Grupy Nizar. Kulminacyjnym momentem tego dnia był Turniej Rycerski o Pierścień Księżniczki Zorany, który ma szansę cyklicznie odbywać się w murach Starej Baśni. Imprezę swoim koncertem uświetnił utalentowany zespół bluesowy Levi. Cała impreza została uchwycona w obiektywie i opublikowana na facebooku przez Sneak Picture.

 

Pół królestwa i ręka Księżniczki Zorany dla zwycięzcy turnieju. Zapraszam do obejrzenia małej galerii wspomnień ze spotkania z historią w Stara Baśń Grybów
Sneak Picture

Narada rodzinna

Narada rodzinna – fot. Sneak Picture

Na wydarzeniu obecna była też firma Next s.c., która zmontowała film promocyjny (który znaleźć można na ich facebooku):

 

Okiem zadowolonego gościa


Na sam koniec pozostawiamy relację z wizyty w Starej Baśni jednego z wielu gości przybywających do nas wziąć udział w zwiedzaniu grodu z przewodnikiem. 'Chuda' odwiedziła nas wraz ze swoją rodziną i znajomymi w sierpniu. Bardzo cieszy nas pozytywny odbiór naszego zamku i to przede wszystkim na pozytywnych opiniach naszych gości nam zależy. Jeżeli interesuje was co do powiedzenia na temat Starej Baśni oraz jej zwiedzania ma turysta taki jak Wy drodzy czytelnicy, zapraszamy do lektury wpisu na blogu od-rana-do-wieczora.

21

Jeden ze smoków Starej Baśni

Bardzo atrakcyjne są zamkowe lochy, ale trzeba mieć mocne nerwy. Szczegółów nie zdradzę, żeby nie psuć zabawy tym, którzy się wybiorą zwiedzać Starą Baśń. Zapewniam, że poczujecie się jak w „Wakacjach z duchami” czy „Panu Samochodziku i Templariuszach.

od-rana-do-wieczora blog

 

 

Relacja ze spotkania opłatkowo-noworocznego 2016 w Starej Baśni

spotkanie opłatkowo-noworoczne_grybów24plUczestnicy spotkania opłatkowo-noworocznego 2016 w Starej Baśni – fot. Grybów24.pl


Niedawno w Starej Baśni odbyło się ważne dla nas wydarzenie (zerknij na dotyczacy tego wpis na naszym facebooku). Trochę mniej medialne i mające charakter zamknięty ale o istotnym wpływie na to co w murach zamku będzie się działo w bieżącym roku. Całość bardzo trafnie podsumował portal Grybów24.pl, więc niech za opis posłuży cytat z krótkiego artykułu dostępnego tutaj:

W ubiegłą sobotę, tydzień temu (30 stycznia br.) w grodzie obronnym „ Stara Baśń” w Grybowie odbyło się spotkanie opłatkowo-noworoczne grup rekonstrukcyjnych i miłośników historii z terenu subregionu małopolskiego ale nie tylko. Miało ono na celu przypieczętowanie współpracy pomiędzy zebranymi oraz stało się możliwością wypracowania kalendarza imprez kulturalnych na 2016 rok. Rozmawiano także o szansach dla Starej Baśni jako produktu kulturalnego na rynek krajowy i międzynarodowy.

Zachęcamy do przeczytania całego artykułu oraz przejrzenia załączonej wraz z nim galerii zdjęć ze spotkania. Przy okazji wydarzenia Krzysztof Broński, kasztelan grodu udzielił obecnym na spotkaniu reporterom portalu Grybów24.pl wywiadu:

Ruszamy z imprezami okolicznościowymi!

zastawiony

Niezmiernie przyjemnie jest nam poinformować, że zaczynamy przyjmować zamówienia na wszelakiego rodzaju imprezy okolicznościowe (wesela, chrzciny, komunie, urodziny, etc.). Ze względu na różnorodną formę oprawy każdej z imprez, będą one traktowana indywidualnie. Wszelkie zapytania prosimy kierować przy użyciu jednego z poniższych kanałów:

Przesłanie noworoczne

 

Okres świąt Bożego Narodzenia i kalendarzowa zmiana roku jest dla nas zawsze okresem do refleksji i zadumy. W 2015 r. mija 16 lat pracy nad projektem pt. Rekonstrukcja Grodu Warownego Bolka Gniewnego „Stara Baśń” w Grybowie. Okresu wytężonej pracy mojej, mojej rodziny, przyjaciół i sympatyków „Starej Baśni”. Dlatego życzenia noworoczne dedykuję głównie tym ludziom. Jest ich bardzo wielu (często bezimiennych), którzy nie tylko czynem ale przede wszystkim dobrym słowem wspierali mnie i moją ideę przez te wszystkie lata, ofiarowali eksponaty, które wzbogacają zbiory „Starej Baśni” i pomagają ratować od zapomnienia tradycję naszych ziem.

Gdy w mojej głowie rodził się pomysł stworzenia na ziemi grybowskiej wysokiej klasy produktu turystycznego pt. Rekonstrukcja Grodu Warownego „Stara Baśń”, nie zdawałem sobie sprawy jak daleka i trudna droga przede mną i ile krwi, potu, zwątpienia mnie czeka. Ilu ludzi bez powodu przeszkadzających stanie na tej drodze.
Ale spotkałem też ludzi wspaniałych, których nigdy bym nie spotkał, gdyby nie ten projekt. Ludzi doceniających mój wysiłek i rozumiejących cel mego działania. Dlatego tym wszystkim ludziom bardzo, bardzo dziękuję. Dziękuję za lajki na facebooku, piękne komentarze, recenzje, artykuły, które piszecie, uczestnictwo w spektaklach i filmach promocyjnych i wiele innych „cegiełek”. Wszystkie te działania pomagają żyć mojemu projektowi, zwłaszcza na arenie międzynarodowej.

Zbiór wszystkich sympatyków i pasjonatów nazwałem Konfraternią Rycerską „Starej Baśni”. W ich gronie można spotkać: historyków, artystów, naukowców, dziennikarzy, wychowawców, duchownych, przewodników turystycznych
i wielu zwykłych ludzi, którzy swoimi pomysłami i pracą wzbogacają moje działania. Trzonem Konfraterni Rycerskiej są grupy rekonstrukcyjne (Kasztelania Starosądecka, Bractwo Bieckie, Park Historyczny Choina Horodyszcze i wiele innych). Konfraternia nie powstała by też, gdyby nie paru zapaleńców ziemi grybowskiej (pasjonatów jazdy konnej, historyków) ale równocześnie ludzi, którzy chcą by na naszej ziemi grybowskiej coś pozytywnego się działo i rzeczywiście a nie udawanie walczą o jej rozwój.

Mam nadzieję, że po 16 latach pracy uda się wiosną 2016 roku dokończyć niezbędne prace budowlane i otworzyć podwoje „Starej Baśni”. Jeżeli to nastąpi – ruszymy z cyklicznymi imprezami pt. „Podróże w przeszłość w Starej Baśni Grybów”
będą to:
– obrona Grodu Bolka Gniewnego przed mongolskimi ordami
– turniej rycerski o pierścień księżniczki Zorany
– rajdy starych samochodów
– koncerty muzyczne
i wiele innych niespodzianek, dlatego też uważnie śledźcie ogłoszenia (głównie na facebooku), na które z góry zapraszamy!

Na zakończenie chciałem powiedzieć – nie bójmy się swoich marzeń, próbujmy je realizować! Nieraz moglibyśmy zawrócić z wytyczonej przez siebie drogi, niejednokrotnie drogi trudnej, ale ważne jest i warto abyśmy tego nie zrobili.
Na koniec zacytuję epilog z książki „Stara Baśń Legenda grodu Bolka Gniewnego”:

[…] każdy z nas przeżywając samotnie życia bój,
wie przecie,
że w naszym życiu to jakoś wszystko
tak się dziwnie plecie.
Dobro ze złem chodzi w parze,
noc z dniem jest spleciona.
Dlatego nie herbu rodowego Brońskich
historia jest uwypuklona
w „Starej Baśni”
lecz rekonstrukcję grodu Bolka
opatrzono symbolem słońca i księżyca
czyli dnia i nocy,
patrząc na historii dzieje,
wiedząc jak się wszystko
w naszym życiu toczy,
bo tak jak nasze losy ogarnia czasem
noc ciemna,
nie wiemy dokąd zdążamy,
każdy nasz czyn,
każda myśl na pozór nadaremna.
I tak po ciemnej nocy wstaje słońce
i się do nas śmieje,
wszystko robi się jasne, proste
i już wiemy, gdzie zdążamy
przez te wszystkie dzieje.
I wtedy noc traktujemy tylko
jak po trudach życia znoju,
jest ona dla nas kołyską
i miejscem spokoju,
którego każdy z nas szuka całe życie,
lecz mało kto za życia znajduje
bo:
czas jest cieniem,
takie motto tej historii prześwituje.

[…] Więc zaprasza Grybowska Dolina,
gdzie na pograniczach
losy wielu narodów się splatały.
Zaprasza Stara Baśń,
gród Bolka Gniewnego,
gdzie w przeszłości w jej murach
opisane przez Bronka historie się działy.

z noworocznymi pozdrowieniami
Krzysztof 'Bronko' Broński

Nowa Strona

Jak zauważyliście jesteśmy w trakcie wdrażania nowej wersji strony internetowej. Jeszcze trochę potrwa dopracowywanie szczegółów technicznych i należy spodziewać się, że okres przejściowy będzie charakteryzował się nie do końca poprawnym działaniem niektórych elementów witryny. Z góry przepraszamy za tymczasowe niedociągnięcia i dziękujemy za cierpliwość.

Załoga Starej Baśni

Pieczenie tradycyjnego chleba

pieczenie chlebaSpotkanie z historią w Starej Baśni w Grybowie – fot. Joanna Orlewicz

Zapraszamy do przejrzenia mini galerii z serii 'jak to jest zrobione'. W dzisiejszym odcinku: pieczenie chleba na liściu chrzanu. W Starej Baśni do przyrządzenia pysznego, naturalnego pieczywa wykorzystujemy tradycyjny piec chlebowy o zaokrąglonym sklepieniu, którego profil umożliwia optymalną cyrkulację powietrza i spalin oraz równomierny rozkład temperatury wewnątrz komory.

Jak przystało na chleb 'starej daty', do jego wytworzenia używamy zakwasu na bazie mąki żytniej. Produkcja i postępowanie z zakwasem to temat sam w sobie na osobny artykuł, więc wspomnijmy tylko pokrótce, że dzięki dobrym bakteriom pozwala on naszemu chlebowi wyrosnąć. Chleby na zakwasie nie bez powodu uznawane są za bardziej szlachetne od swoich drożdżowych kuzynów. Dłużej zachowują swoją świeżość, a ich delikatne zakwaszenie ułatwia wchłanianie składników odżywczych przez nasz organizm. Co najważniejsze, są po prostu zdrowsze, wspomagając odbudowę korzystnej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego (docenią to zwłaszcza osoby, które chociaż raz zmuszone były ratować się użyciem antybiotyku). Dla zainteresowanych niuansami dietetycznymi: chleb na zakwasie ma niższy indeks glikemiczny niż chleb drożdżowy, zapewniając poczucie sytości na dłużej.

Skład ciasta chlebowego jest bardzo prosty: zakwas, mąka, woda oraz sól. Wszelkiej formy dodatki jak nasiona różnych roślin, czy przyprawy zależą od indywidualnych preferencji. Po wyrobieniu ciasta dajemy mu urosnać, a następnie ląduje on na liściu chrzanu lub kapusty i wędruje do pieca (jeśli nie mamy pod ręką liści, lub po prostu zależy nam na konkretnym kształcie chleba, jak najbardziej możemy użyć foremki). Temperaturę pieca sprawdzamy rozsypująć w komorze niewielką ilość mąki. Jeżeli szybko sczernieje – oznacza to, że piec jest zbyt rozgrzany. Jeżeli nabierze brązowo-złocistego koloru – to odpowiedni moment by umieścić chleb w piecu. Wypiek trwa około godziny a jego zakończenie oceniamy…na słuch. Jeżeli ostukany bochenek wydaje z siebie charakterystyczny pusty dźwięk, to znak, że można zakończyć proces pieczenia. Pozostaje jeszcze nasmarowanie chleba tłuszczem, np. skórką słoniny, aby uniknąć jej nadmiernego stwardnienia podczas stygnięcia. Ostanim, najtrudniejszym etapem jest niecierpliwe czekanie na wystygnięcie pysznego chlebka – smacznego!

Zapraszamy do Starej Baśni na pokazy pieczenia chleba tadycyjnego oraz degustację, a także inne (nie tylko kulinarne) atrakcje. Śledźcie zakładkę z aktualnościami lub naszego facebooka, gdzie staramy się na bieżąco informować o nadchodzących wydarzeniach. Do zobaczenia na murach!


 

Pieczenia chleba na liściu chrzanu


 

„Spotkanie z historią w Starej Baśni w Grybowie” (pieczenie chleba w foremkach od 1:30) – wideo Next s.c.